eksploatacja

Gdzie i za ile można wymienić butle do plecaków lawinowych Mammut, ABS, Ortovox, BCA.

10 listopada 2018

Posiadacze różnych systemów w plecakach lawinowych często szukają, gdzie można wymienić / nabić butle do plecaków lawinowych ABS, BCA, Mammut, Scott etc.

Zebrałem wszystkie informacje gdzie i za ile można wymienić / nabić butle. Jeżeli macie jakieś sprawdzone miejsca to dajcie znać na [email protected] 🙂


Informacje o nowych artykułach, promocjach, wypadkach lawinowych (zdjęcia, filmy), nowościach sprzętowych prosto na Twój e-mail:
Po zapisaniu się na newsletter, otrzymacie kod rabatowy na 15% w sklepie Mammut mmtsklep.pl 🙂


Koszty eksploatacji (wymiany) przy  odpaleniu plecaka (np test przed sezonem):

ABS119zł– rączka ma TRZY  lata ważności, odpalenie w ABS samej rączki bez nakręconej butli wiąże się z uszkodzeniem systemu i wymaga serwisu – 375 zł
Alpride 2.0 (system stosowany w plecakach Scott, Ferrino, Black Diamond, Decathlon Wedze Airbag) – 189zł DWIE małe butle z CO2 + Argon. Mało popularne w PL. Od sezonu 2019/2020 są łatwiej dostępne, ponieważ butle te wykorzystywane są w plecaku Black Diamond UL Alpride 2.0 26 L Oraz w plecaku lawinowym od Decathlonu – Decathlon wprowadził do sprzedaży swój plecak lawinowy Wedze Airbag Freeride 30L 
BCA nabicie- 10-15zł (do każdej butli BCA są małe uszczelki o-ring /na 5 nabić/ które należy wymienić przed nabiciem butli) -można kupić osobno.
Mammut wymiana butli pustej karbonowej / stalowej w salonie Mammut 50zł. W sklepie TUTTU 60zł.
Mammut nabicie butli  wielokrotnego użytku 15zł (w zestawie do tej butli dostaje się „Refill Kit” na 3 uzupełnienia lub można kupić za 89zł).
Ortovox AVABAG – 100zł – w Polsce bardzo ciężko dostać butle na wymianę, na chwilę obecną tuttu.pl, bardzo mało popularne w PL.

Tutaj można kupić plecaki BCA, Mammut, ABS w promo: Plecaki Lawinowe, Butle.

Gdzie:

BCA – nabicie butli 10 – 15zł (trzeba mieć uszczelkę o-ring do wymiany przy nabiciu, przy kupnie nowego plecaka sa w zestawie, nowe 59.90zł) – każdy sklep do nurkowania / Paintball (butla ma końcówkę do paintballa), w Krakowie KVAPI. Sklepy do nurkowania czasami próbują naciągać na przejściówkę za 200zł… warto najpierw dzwonić. Jak będziecie dzwonić to nie pytajcie o nabicie plecaka lawinowego tylko o nabicie butli do Paintballa (moze nie będą chcieli przyciąć).

  • BCA Katowicetuttu
  • BCA refill Warszawa (cyt za Freeriderzy):

1. Puławska na przeciwko dolnej, centrum nurkowe 10 zł mały update, krzyczą już 20zł, ale robi to tylko jeden Pan serwisant, inni mogą powiedzieć, że idź stąd …
2. 330bar Bronisława Czecha 47, 5 zł, wiedzą o co kaman.

Mammut, ABS, ORTOVOX –  można wymienić lokalnie w Tuttu Katowice, Poznań, Gdańsk lub  wysyłkowo w tuttu.pl  po wcześniejszym skontaktowaniu się drogą mailową [email protected]

Mammut / SnowPulse – W salonach Mammuta w dużych galeriach Handlowych:

– Karbon na karbon (pusta-> pełna): 50zł
– Stalowa na karbon: 100zł

W tuttu.pl  wymiana butli 60zł(cena za stalową i karbonową – Katowice, Poznań, Gdańsk).  Karbon – wymieniamy od ręki.
Stalowe butle są wycofywane. Jeśli klient kupił w TUTTU.pl, to można zrobić zwrot i za dopłatą wymienić na karbon. Stalowe możemy przyjąć do wymiany, ale odsyłamy i czekamy aż napełnią.

Mammut – nabicie butli – tuttu.pl Mammut Alu z manometrem – 15 zł + 30 zł zaślepka (jeśli klient nie ma swojej – może też kupić zapas/komplet 3 szt „refill kit” za 89 zł)

ABS w tuttu.pl wymiana butli z rączką 119zł (dostępne od ręki stalowe Katowice, Poznań, Gdańsk; Karbonowe – Katowice od ręki, w innych sklepach na zamówienie). ABS – wymiana rączki 50 zł. 

Oraz:
Showroomy Majesty
Tatratrade Zakopane
Snap Katowice
Koenig Wrocław
5+ Szkoła Górska
Dobrenarty Kraków

ORTOVOX AVABAG w tuttu.pl (nowy Ortovox) – wymiana butli 89zł (Dostępne tylko butle karbon)

Nabijanie butli do plecaków lawinowych BCA / ABS / Alpride 2.0 w Gruzji

(niestety nie wiem jakim „gazem” nabijają, do BCA powinno być suche powietrze).

Pamiętajcie, że najpierw warto się z nimi skontaktować, przed wyjazdem.

Caucasus Riders właśnie podrzuciło info, że butle do systemu Alpride 2.0 (2 kartusze) można wymienić/kupić w Tbilisi, sklep: Burusports Georgia Rossignol

Gudauri Freeride Tours – link do Facebooka – Butle BCA za około 20 EUR

Tbilisi paintball.ge – link do Facebooka – butle BCA za około 10 EUR

Otrzymałem informację do ABS Airbags Niemcy, że będą mieć partnerów w Gruzji.

Wymiana butli do plecaka ABS w Gruzji będzie możliwa (ale najpierw się z nimi skontaktujcie)
Georgian Mountain Guides

 

Z tego co się dowiedziałem butle Mammut oraz ABS są niedostępne w Gruzji. 

(jeżeli macie informacje na ten temat, dajcie znać na [email protected] )