Detektory Sondy Lopaty

Gdzie oddać detektor lawinowy do przeglądu / aktualizacji oprogramowania – Pieps, Black Diamond, Mammut Barryvox, Arva, Ortovox, Arva.

18 listopada 2019

Detektory lawinowe mają obecnie dosyć skomplikowane oprogramowanie. Choć w trakcie projektowania tych urządzeń kładzie się ogromny nacisk na stabilność i bezawaryjność użytkowania, większość producentów w instrukcjach zaleca okresowe przeglądy, wprowadzane są także aktualizacje software’u. Przed sezonem zdecydowanie warto o to zadbać! Poniżej najdziecie informacje o detektorach Mammut Barryvox, PIEPS, Black Diamond, ORTOVOX oraz ARVA.

Zebrane informacje pochodzą bezpośrednio od polskich dystrybutorów poszczególnych marek (są to cytaty z maili). Ciągle czekam na odpowiedź dotyczącą marki Backcountry Access (BCA).

W tekście znajdziecie tez informacje jak samodzielnie wykonać test detektora lawinowego.

Przy okazji: Jaki detektor lawinowy kupić? Dlaczego nie 1 czy 2 antenowy – opinia Naczelnika TOPR.


Informacje o nowych artykułach, promocjach, wypadkach lawinowych (zdjęcia, filmy), nowościach sprzętowych prosto na Twój e-mail:
Po zapisaniu się na newsletter, otrzymacie kod rabatowy na 15% w sklepie Mammut mmtsklep.pl 🙂


Black Diamond – Guide BT, Recon BT

PIEPS – DSP SPORT, PRO BT, POWDER BT, MICRO BT, MICRO BT Button, PIEPS DSP Pro

Detektory posiadające łącze BT można sprawdzić/updatować samemu za pomocą aplikacji, do ściągniecia przez google play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pieps.app&hl=pl

Starsze detektory można wysłać do przedstawiciela marek PIEPS/BD w Polsce. Kontakt do serwisu: [email protected]

Nasz przegląd zawiera aktualizację urządzenia poprzez podpięcie do stacji obierającej sygnały z detektora. Wysyłane dane są analizowane przez komputer. Program wykrywa/naprawia błędy oraz wprowadza aktualizacje.

Mammut – Barryvox Element, Pulse Barryvox Pulse, (nowe) Barryvox, Barryvox S

Detektory Barryvox Element – nie posiadają aktualizacji.

Detektory Pulse Barryvox Pulse – dostępna aktualizacja 4.2, aktualizacja możliwa tylko w Katowicach ul. Siemianowicka 5a. Można zostawić w każdym ze sklepów stacjonarnych Mammut’a skąd zostaną przesłane do siedziby firmy.

Detektory Barryvox i Barryvox S – dostępna aktualizacja Barryheart 3.4, ten model można zaktualizować z wykorzystaniem drugiego detektora, który posiada tą aktualizację lub dostarczyć do jednego ze sklepów firmowych Mammut, który odsyła detektor do centrali w Katowicach.

Aktualizacje detektorów są darmowe.

W przypadku sprawdzenia/przeglądu detektora prosimy o kontakt z Fundacją TOPR: http://fundacja.topr.pl/

(Informacja dodatkowa ode mnie, nowe modele Barryvox oraz Barryvox S można zaktualizować też w sklepach Tuttu)ORTOVOX – Zoom+, 3+, S1+

Pierwsza opcja dotyczy tylko modeli 3+ i S1+. Posiadamy w Warszawie (Bakosport, Bukowiecka 92, 03-893 Warszawa) stację dokującą za pomocą której możemy wygenerować raport (w języku angielskim) o stanie odbiornika, możliwe jest też wgranie nowego oprogramowania. Koszt takiej usługi to 50zł, plus koszty transportu. Detektor Zoom+ nie łączy się ze stacją, nie ma więc w związku z tym możliwości wygenerowania raportu ani wgrania nowego oprogramowania i w przypadku tego modelu pozostaje tylko test producenta.

Druga opcja to skorzystanie z rozbudowanego testu/przeglądu producenta w siedzibie Ortovox w Niemczech. Aby dokonać takiego przeglądu należy wypełnić formularz serwisowy (formularz odnosi się nie tylko do przeglądu ale także do napraw, należy więc wybrać opcję przegląd – „check”) na stronie Ortovoxa: https://www.ortovox.com/uk/services/emergency-equipment/avalanche-transceivers/service-form/form/ Musimy tam podać informacje o odbiorniku (model, numer seryjny, czy jest gwarancja – można wysłać detektory z gwarancją i bez) oraz dane użytkownika do odesłania detektora. Należy również wybrać czy w przypadku wykrycia uszkodzenia detektor ma zostać naprawiony (możliwe dodatkowe opłaty) czy odesłany w stanie w jakim został dostarczony. Na koniec pojawi się podsumowanie zgłoszenia w którym pokazane zostaną koszty. Standardowo koszt przeglądu to 195 zł plus koszt transportu 98,4 zł co daje łącznie 293,4 zł. Najczęściej kwota jaka może zostać maksymalnie naliczona za ewentualną naprawę to 125 zł co może dać razem 418,4 zł. Termin realizacji takiego zlecenia jest bardzo różny. Na rozpoczęcie sezonu zimowego czyli wtedy gdy najwięcej detektorów jest wysyłanych na przeglądy oraz gdy potrzebna jest naprawa termin realizacji przeglądu może wynieść nawet do 6 tygodni. Ceny usług mogą ulec zmianie ze względu na zmianę kursu Euro.


Promocje na Sondy Lawinowe, Łopaty Lawinowe, Detektory znajdziecie tutaj:


Arva – AXIO, NEO+, EVO 4

Dystrybutor ARVA Rekomenduje przegląd detektora co 3 lata w przypadku amatorów, oraz co 2 lata dla zawodowców. Detektor należy wysłać do punktu (w Ustroniu) z którego odbierze go dystrybutor, skąd dalej dystrybutor wysyła detektor na testy do Francji. Całość trwa około 3 tygodni. Przegląd kosztuje 20EUR, oraz trzeba pokryć część kosztów wysyłki do Francji (20,-EUR).

W celu umówienia przeglądu należy skontaktować się z: [email protected]


BCA – Tracker 2 (do wyrzucenia, stary sprzęt), Tracker 3, Tracker 3+, Tracker 4, Tracker S

LARIX Spółka Jawna
https://larix.com.pl/kontakt.php
ul. Bielska 1124
43-374 Buczkowice, k/Bielska-Białej
tel. (+48) 33 497 50 40
email: [email protected]


Testowanie detektorów lawinowychwertykalnie.eu

* – Kod rabatowy nie łączy się z innymi promocjami.

Only registered users can comment.

Comments are closed.