inne

Wypadek lawinowy Tuc de la Llança (2655m) – przebieg, szukanie, analiza warunków

27 lutego 2019

Bardzo fajna analiza wypadku lawinowego na Tuc de la Llança (Pireneje), wiem że dużo ludzi obejrzy tylko pierwsze 3-4 minuty, warto zobaczyć całe (są napisy angielskie) . Pamiętajcie że zagrożenie lawinowe to nie tylko stopień jaki TOPR / HZS wrzuca na stronę, to także sprawdzenie prognozy pogody (wiatr, opad etc) z poprzednich dni!

Po trafieniu zasypanego sondą NIE WYCIĄGAMY SONDY Z TEGO MIEJSCA – kopiemy łopatą idąc po sondzie! (tak jak na filmie…Wiem że stres, nerwy itp, dlatego warto o tym pisać, pisać i jeszcze raz pisać). 

Nigdy nie ściągajcie detektora lawinowego! Na filmie widać jak gość to robi – dlatego że ma detektor Arvy (Arva 3+, podobnie jak Arva 4 oraz nowy Evo 5 ) – one nie mają kabury, a co za tym idzie, nie mają gumki która idzie do tej kabury, trzeba się bawić z rozciąganiem pasków. Na początku widać że ma detektor „prawie pod samą brodą”.

EDIT: 28.02 – tak to wygląda w przypadku Arva 3+, Arva 4 – detektor wisi na szelkach (w związku z brakiem kabury, normalnie to kabura wisi na szelkach i z niej wygodnie wyciągamy detektor, mamy swobodę ruchu). W takiej pozycji jest detektor podczas szukania, oczywiście można rozciągnąć szelki, ale nie chciałbym tego robić w trakcie szukania osoby zakopanej i jeszcze w rękawiczkach.

Plecak ściągamy dopiero w momencie gdy mamy zacząć sondować!

Cała elektronika MUSI być wyłączona (np kamera).

Sprzęt lawinowy można nabyć tutaj: Sondy Lawinowe, Łopaty Lawinowe, Detektory

Tak wygląda nachylenie terenu w tym miejscu: