Bez kategorii

Gdzie bywać, kogo znać – czyli polecane warsztaty online.

8 kwietnia 2020

Nie będzie to zbiór szkoleń i warsztatów ściśle związanych z zimą, lawinami i plecakami lawinowymi etc. Znajdziecie tutaj zbiór polecanych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych instruktorów oraz przewodników. Którzy bywali w ciekawych miejscach i mają sporo górskiego doświadczenia (ale nie takiego spod Babiej Góry 😉 ).

Zapewne kiedyś trafiliście na „onlajnowe” szkolenia ze wspinania, lawinowego abc…gdzie można takie szkolenie ukończyć „w internecie”, nawet z certyfikatem. Omijajcie je szerokim łukiem, takie szkolenia trzeba odbyć fizycznie, na miejscu z instruktorem.

Warto też sprawdzić sobie dorobek instruktora prowadzącego szkolenia, często taki dorobek nie istnieje, lub jest dwudziestoma wejściami na Mont Blanc (jedną z 2ch łatwych dróg) co nijak ma się do wspinania, alpinizmu, skiturów.

Wszystkie prezentowane tutaj warsztaty to wstęp do każdego tematu, pokazanie ciekawych patentów, czy wysłuchanie ciekawych historii, np 20 metrowy lot podczas wspinania w lodospadzie + złamanie śruby – ALLMountains. Warsztat 4. Co mam w plecaku na wspinanie lodowe?


Warsztaty są prowadzone w formie Live/Online w prywatnych grupach na Facebooku. Do każdego warsztatu można sobie wrócić, obejrzeć jeszcze raz, zadać pytania w komentarzach etc.

Na końcu tekstu dorzuciłem też kilka artykułów które warto przeczytać:
Jaki detektor lawinowy kupić,
Czy plecaki lawinowe ratują życie,
Kiedy wymieniać taśmy wspinaczkowe,
Video poradniki Makara (wspinaczkowe) 🙂


Szkoła Górska 5+

Warsztaty prowadzone przez:
Marcin Józefowicz, Ratownik i Instruktor TOPR, wieloletni szef szkolenia, twórca kursów lawinowych i nawigacji w naszej Szkole, opowie o najbardziej przydatnych i praktycznych aplikacjach, które można wykorzystać w górach do planowania wyjść, poruszania się w warunkach niekorzystnych (mgła, noc, zamieć), mierzenia przewyższeń czy przewidywania pogody.

Maciek Ciesielski (AllMountains – Maciek Ciesielski, guide&alpinist), międzynarodowy Przewodnik IVBV, Instruktor PZA, ochotnik Ratownik TOPR i twórca kursów turystyki zimowej i letniej w naszej Szkole, zaprasza na warsztaty górskie dla mniej i bardziej doświadczonych wspinaczy, skiturowców i turystów.

Michał „Bolo” Trzebunia, http://www.przewodnicytatry.pl/ Przewodnik Tatrzański i pracownik obserwatorium meteorologicznego na szczycie Kasprowego Wierchu, opowie i przeanalizuje zjawiska pogodowe oraz nauczy, jak z tego co widać dookoła, prognozować krótkoterminowo pogodę.

Warsztaty:

Marcin Józefowicz – „Aplikacje w góry”, Warsztaty nawigacyjne „Ile wyjść, tyle powrotów – Kompas”,  „Ile wyjść, tyle powrotów – Wysokościomierz”,  „Ile wyjść, tyle powrotów – Mapa jako rzut terenu”,  „Ile wyjść, tyle powrotów – GPS praca w terenie”

Maciek Ciesielski – „All Mountains – Lodowce”, „All Mountains – Plecak na wspinanie letnie”, „All Mountains – Plecak na skitury i skialpinizm”, Warsztaty „All Mountains – Niespodzianka”

Michał Trzebunia – „Warsztat pogodowy „Z głową w chmurach”

Wszystkie informacje znajdziecie tutaj: Szkoła Górska 5+


AllMountains – Maciek Ciesielski, guide&alpinist

 

 

 

 

Maciek o sobie: Od 10 lat prowadziłem różnorodne warsztaty sprzętowo-tematyczne na wielu eventach: otwartych, takich jak Krakowski Festiwal Górski, Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady, zamkniętych, np. cykl szkoleń dla sprzedawców organizowanych przez firmę AMC Petzl Polska– 10 lat temu wziąłem udział w dużym projekcie Góry – Górski Magazyn Sportowy – 100 PORAD GÓR. Dodatkowo byłem członkiem kadry na dwóch kursach instruktorskich Polski Związek Alpinizmu, szkoliłem pierwszą Grupa Młodzieżowa PZA / Youth Team of Polish Alpine Federation, byłem instruktorem na dwóch kursach przewodnickich Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV i jestem członkiem komisji technicznej PSPW. Więcej informacji o mnie tutaj: Maciej Ciesielski: To nie jest tak, że ludzie chodzą w góry, bo chcą popełnić samobójstwo https://pspw.pl/znajdz-przewodnika/maciej-ciesielski/ https://www.arcteryx.com/pl/en/athletes/maciej-cieselski

Sponsorowany przez Arc’Teryx, Lyo FOOD, Petzl, Scarpa, Julbo, Totem Cams

Ważniejsze przejścia z kajecika:

Nameless Trango Tower, Pakistan, Karakorum – Droga Słoweńska +Eternal Flame (VIII+,C1, WI4, 30 wyciągów, OS, 3 wyciągi AF, 2 hakowo) – drugie polskie wejście po Wojtku Kurtyce na Trango Tower, nową kombinacją drogi słoweńskiej i Eternal Flame plus własny wariant (wspinanie do 7a+ oes powyżej 6000, jedyni Polacy którzy takie trudności klasycznie, tak wysoko robili).

  • Geneva Diedre ( War and poetry) (VI 5.12c, 32 wyciągi, RP 2xAF,33h), Ulamertorsuaq, Grenlandia Tasermiut,
  • White Stupid Man (VI 5.12b, 18 wyciągów, RP,15,5h), Nalumasortoq, Grenlandia Tasermiut
  • Snotty’s Gully (M5+WI5 1000m (wycena autorska ), OS, 11h ), Dawa Peak, Napal, Khumbu (przejście jednodniowe)

– przejścia na El Capitan:

  • Lurking Fear (VI C2F 5,9, 18 wyciagów, speed, 11h ),
  • The Nose (VI C2 5.10, 31 wyciagów, speed,10h ), El Capitan, Yosemity,
  • Zodiac (VI C3F 5,9, speed, 9h ), El Capitan, Yosemity

– 4 drogi w 1 miesiąc na Alsace:

  • Game Boy (V, 5.11, OS), Wisdom Wall, Alaska
  • A dream in the spirit of Mugs Stump (V, 5.10+, OS, tent to tent – 21h), Eye Tooth, Alaska
  •  Orgler-Jochler ’87 route (V, 5.10, RP,8h), Hut Tower, Alaska
  • Cobra Pilar (VI, 5.11, C3, OS,36h(tent to tent – 47h)), Mount Barrill, Alaska

Warsztaty:
1. Co mam w plecaku na wspinanie mikstowe. Zostanie tu omówiony ubiór, oraz sprzęt wspinaczkowy na drogi jedno i wielodniowe w Tatrach i Alpach, chodzi o warunki zimowe.

2. Tatromaniacy – to pokłon w kierunku wszystkich turystów tatrzańskich. Omówimy ubiór, i zawartość plecaka, z szczególnym uwzględnieniem: Lato – Orla perć jako nasza via ferrata, Zima – lina – czy naprawdę używamy? Realne zagrożenia, a wyobrażenia. Co każdy zimowy turysta tatrzański powinien umieć.

3. Gdy naglę jestem w głebokiej d…! Warsztat który przygotowywałem od jakiegoś już czasu. Wszystkie awaryjne sytuację które mogą się Wam zdarzyć. Zgubiłem przyrząd zjazdowy, lina jest z krótka, etc. Plus wszystkie nowości na temat nowych stanowisk używanych przez guidów.

4. Co mam w plecaku na wspinanie lodowe. Zostanie tu omówiony ubiór, oraz sprzęt wspinaczkowy na drogi lodowe w Tatrach i Alpach. Ile śrub i dlaczego takie? Dziabki gięte czy banan. O co chodzi z tym Abalakowem – pionowy czy poziomy etc.

5. Lodowce – jak się poruszać po nich bezpiecznie. Co robić kiedy już mamy problem? Mój ostatni warsztat który miał się odbyć w 5 stawach. odwołaliśmy go dosłownie na 48h przed.

6. Co mam w plecaku na wspinanie letnie w Tatrach i Alpach. Zostanie tu omówiony ubiór, oraz sprzęt, z naciskiem jakie są najbardziej potrzebne rozmiary mechaników, dlaczego takie kości a nie inne, co z heksami, ile ekspresów, jakie haki, jaką line etc.

7. Co mam w plecaku na Skiture, Skialpinizm, wielodniową skiture zarówno w Tatrach jak i Alpach. Zostanie tu omówiony ubiór, oraz sprzęt. Co przyda nam się na takiej narciarskiej „wyrypie”.

8. ??? temat tego wykładu należy do Was. Czekam na Wasze propozycję.21.04 godzina 21.00Jeśli nie będzie, moim planem jest warsztat: Jak zdobyć Mont Blanc, lub powtórzenie wykładu z Lądka zdrój na temat Tour Ronde lub Grani Diabła.

Tutaj znajdziecie wszystkie wydarzenia, oraz opis co i jak: All Mountains – warsztaty OnLine


Szkoła Wspinania Drytooling.com.pl

 

 

Damian Granowski szkoli w skałach i górach. Zarówno latem i zimą. Jest instruktorem taternictwa Polskiego Związku Alpinizmu. Wspina sie od 2006 roku. Najbardziej upodobał sobie wspinanie na własnej asekuracji w górach – zwłaszcza zimą. W kajecie ma takie przejścia jak:

Desmaison (Gousseault) (6a M6 A1 R, 1200m),  Grandes Jorasses (Chamonix)

Musashi M12, Canadian Rockies

onstantini-Apollonio (VII+ 600m), Dolomity,

Slipstream (WI4+ VI, 1000m), Canadian Rockies,

Nophobia (M10, 5 wyciągów), Canadian Rockies,

Polar Circus (wariant Pencil) WI6 III, 700m, Canadian Rockies,

Droga Heckmaira (M5+, WI4, A0, 1800m) na północnej ścianie Eigeru

Warsztaty:

1. Wspinaczkowa droga kursowa – Będzie to wykład online o tematyce kursów wspinaczkowych (letnich i zimowych).

2. Jak zacząć wspinać się w Tatrach (lato/zima) – Swego czasu prowadziłem taki wykład w KW Kraków. Tematyka będzie bardzo zbliżona. Czyli od zera do alpinisty ;-).

3. Zestaw sprzętu w Tatry i jak go nosić – Omówię na tych warsztatach sprzęt wspinaczkowy jaki biorę w Tatry na wspinanie (latem i zimą).

4. Autoratownictwo – Podstawy „samopomocy” w górach. Jest to materiał dla osób po kursach wspinaczkowych.

5. Jak spakować się na wyjście w góry (turyści, skiturowcy, wspinacze) – Wykład o tym jak się ubrać i co wziąć do plecaka gdy wybieramy się w góry (lato/zima).

6. 50 klasyków wspinaczkowych w Tatrach dla początkujących (lato/zima) – Omówię 50 wartych zrobienia dróg w Tatrach, które mogą być ciekawym celem na początkach naszej kariery taternickiej.

7. Wspinanie/asekuracja w kruszyźnie, trawersach oraz w trawie i lodzie – Tematyka będzie się skupiać raczej na dość wąskim temacie, jak wygląda asekuracja i prowadzenie wyciągów w takim terenie.

WARSZTATY KTÓRE SIĘ ODBYŁY, ALE MOŻNA WYKUPIĆ DO NICH DOSTĘP

8. Budowanie stanowisk 

9. Porządek na stanowisku/zjazdy na linie

10. Taktyka w górach

11. Wspinaczkowa droga kursowa – bezpłatne.

Taktyka w górach – dla turystów , narciarzy i wspinaczy

Wszystkie informację jak się zapisać etc znajdziecie tutaj: WARSZTATY WSPINACZKOWE ONLINE



Przy okazji materiały online na które warto zwrócić uwagę:

Jaki detektor lawinowy kupić? Dlaczego nie 1 czy 2 antenowy – opinia Naczelnika TOPR

Czy plecaki lawinowe ratują życie? 

Taśmy wspinaczkowe – kiedy wymienić?

Testowanie detektorów lawinowych

Po warsztatach, dla relaksu trochę filmów ski od Pure Powder: https://pure.powder.pl/tag/filmy-narciarskie/

Wypadki lawinowe i trochę filmów: Wypadki i Filmy

 

Największa tajemnica Lobby Instruktorskiego wyjawiona! Rewelacja na miarę Zięborakoterapii dożylnymi wlewami duotlenkiem diwodoru.

Posted by Andrzej Makarczuk on Sunday, April 5, 2020

 

Więcej video poradników i ciekawostek od Makara znajdziecie tutaj:

https://www.facebook.com/andrzej.makarczuk/videos?lst=1217135507%3A100001221181814%3A1586358815