inne

Jak może się skończyć zatrzymywanie przy drugim narciarzu [Chopok, Jasna]

12 grudnia 2018

Film Pinkiego [Hardkor Nie Disko] ma ponad 4 lata, ale bardzo fajnie pokazuje dlaczego podczas zjazdu nie dojeżdżamy / stajemy przy drugiej osobie.

Jakie mogą być konsekwencje zwiększenia oddziaływania na pokrywę śnieżną poprzez dojechanie drugiej osoby w miejsce gdzie już ktoś jest, w przypadku niestabilnej pokrywy śnieżnej.

Mała uwaga: Zbyt długie zwlekanie z odpaleniem plecaka [to też jedna z przyczyn zasypań w lawinach] – w BCA to tylko 10zł za nabicie. Przy okazji na końcu filmu Pinki napisał że… miał nie włączony detektor – Pamiętajcie o GROUP CHECK, sprawdzajcie dwa razy!

Promo na sprzęt Freeride: lawinowy, plecaki lawinowe, detektory, narty, wiązania, buty.
https://plecakilawinowe.pl/promo/

 

Pinki jest  osoba wartą wspomnienia: PNK

Cytuje cały opis sytuacji napisany przez Pinkiego – [Hardkor Nie Disko]

Informacja dla wszelkiej maści „fachowców, znawców i specjalistów” od lawin, szczególnie tych internetowych. Proszę przeczytajcie poniższe oświadczenie. Z góry dziękuję!

Tego dnia panowały bardzo niebezpieczne warunki. Stopień zagrożenia lawinowego wskazywał 3+. Jeździliśmy za raz po opadzie (30-40 cm) na stromych (25-30 stopni /w samym filmie pada informacja o 23-50 stopni/ ) wystawach Północnych i Północno – Wschodnich (Freeride Zone #6). Gdyż tam oczywiście panowały najlepsze warunki i najbardziej ciekawe żleby. Brak silnego wiatru, brak chmur i piękne słońce dodawało odwagi.

Wcześniej dokładnie sprawdziliśmy pogodę i warunki. Nie pojechaliśmy w ciemno.

Lawinę uruchomiliśmy z własnej winy. Przyczyną jej wywołania był brak doświadczenia teoretycznego i praktycznego narciarza w czerwonej kurtce, który najechał zbyt dynamicznie i zbyt blisko w moim kierunku. Wydawało mi się, że to jest bezpieczne miejsce, gdyż znajdowało się nad niewielką skałą. Stałem pewnie, pokrywa zachowywała się stabilnie. Stok się zaczynał w tym miejscu przechodzić ze stromego w płaski. Wcześniej inny narciarz najechał, lecz wolniej jakieś 4 m powyżej mnie. Nic nie wskazywało na to co miało nastąpić.

Byliśmy świadomi dużego zagrożenia. Świadomie również podjęliśmy to ryzyko. Wiemy w co gramy i jaka jest stawka. Na szczęście obyło się bez ofiar, kontuzji i utraty sprzętu. Jazdę kontynuowaliśmy do końca dnia. Bez przygód.

Był to nasz pierwszy zjazd tego dnia. Dodatkowo wydawało mi się, że detektor jest włączony. Nie był. Sprawdzajcie dwa razy! Nikogo nie chcę pouczać. Nikogo nie namawiam do tego typu jazdy, a szczególnie podczas tego typu warunków (zagrożenie lawinowe, świeży opad, nachylenie).

Materiał czysto poglądowy. Jeśli ktoś ma ochotę może wykorzystać w celach szkoleniowych.

No i przy okazji: Dlaczego nie należy używać pętli od kijków przy wejściu w teren zagrożony lawinami.

Główna akcja od 0:32 sek. Slow Motion od 1:01

Zdjęcia lawiniska.

Promo na sprzęt Freeride: lawinowy, plecaki lawinowe, detektory, narty, wiązania, buty.
https://plecakilawinowe.pl/promo/

Cały kanał wideło Pinkiego – polecam! https://www.youtube.com/user/piotrpinkas/videos

Oryginał Piotrka Pinkasa jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=dithyn1Vq94

Strona Piotrka Pinkasa: https://hardkorniedisko.wordpress.com/

Nie jestem instruktorem, nie szkole ludzi, jeżdżę w internecie. Cała sytuacja ku przestrodze.

Szkolenia: https://plecakilawinowe.pl/szkolenia-lawinowe-i-szkolenia-skiturowe/