Butle

Polska kamizelka lawinowa AEROSIZE Vest ONE – wywiad z pomysłodawcą. Cena, waga, latanie samolotem.

12 lutego 2021

Polska kamizelka lawinowa AEROSIZE Vest ONE – wywiad z pomysłodawcą.

O projekcie AEROSIZE dowiedziałem się w 2016r, miałem nawet okazję konsultować niektóre rozwiązania (w 2016 był projekt plecaka oraz kamizelki) z Wojtkiem, człowiekiem który jest pomysłodawcą projektu.
Na stronie pojawiły się dwa wpisy o kamizelce, można je znaleźć tutaj Polscy innowatorzy – Polski system lawinowy AEROSIZE, Kamizelka oraz Plecak oraz tutaj AEROSIZE – polski system lawinowy (kamizelka). Cena, waga oraz dostępność.

Przejdźmy po prostu do rzeczy, czyli wywiad z Wojciechem Wieczorkiem, pomysłodawcą projektu.


Od czego się to zaczęło?
Zaczęło się od potrzeby. Jadąc na kilka dni w góry do Rumunii trzeba było idąc kilka godzin do schroniska nieść dwa plecaki, z czego jeden lawinowy pusty. Na miejscu w schronisku trzeba było się przepakować do lawinowego. Kamizelka rozwiązuje ten problem. Idziemy z dużym plecakiem i kamizelką, na miejscu w schronisku wypakowujemy niepotrzebne rzeczy z dużego plecaka, kompresujemy i jeździmy z nim mając kamizelkę.
Dodatkowo da się zdjąć plecak z pleców, pozostając chronionym w dalszym ciągu przez kamizelkę, było wcześniej kilka stresujących sytuacji.

AeroSize Vest ONE
Jak wyglądał cały proces od początku do końca?
Proces wyglądał jak prawdopodobnie wszystkie biznesy zaczynające się w garażu. Jest pomysł i chęć zrealizowania go. Były ściany do przebicia nietechniczne i techniczne. Łatwo nie było ale w końcu produkt powstał.

AerosizeGdzie trafiliście na trudności / problemy?
Prawdopodobnie to pytanie dotyczy trudności technicznych. Nasza konstrukcja spełnia wszystkie założenia dotyczące poduszek lawinowych opisane w normie i przeszła pozytywnie wszystkie testy tam opisane. Nietypowe rozwiązanie wymaga nietypowego podejścia. Konstrukcja szkieletowa musi być na tyle sztywna aby poduszka mogła się napełnić pod leżącym na niej człowiekiem, jednocześnie na tyle oszczędna w ilość gazu w stosunku do wytrzymałości zgrzewów tkaniny pod ciśnieniem + obciążenie aby naboje były możliwie jak najmniejsze. Tkanina poduszki spełnia wszystkie parametry normowe jak pozostałe poduszki, jednak my więcej wymagaliśmy od producenta – tkanina jest inaczej łączona (inne wymagania dotyczące m.in. zgrzewów) niż konkurencji ze względu na potrzebę wykonania przestrzennej konstrukcji szkieletowej – tutaj trzeba było opracować tkaninę dedykowaną. Cylindry z argonem są również wyprodukowane dla nas mniejsze. Wyzwaniem było również spakowanie poduszki z systemem wyzwalającym do kamizelki która będzie wygodna w noszeniu, ergonomiczna i możliwie najmniejsza. To bardzo ogólnie opowiedziane oczywiście.

AeroSize Vest One
Jakie modele będą dostępne i jaka jest ich waga?
Obecnie jest model Vest ONE. W ramach posiadanej certyfikacji mamy możliwość dopasowania designerskiego produktu, zmiany kolorów ale tym dopiero będziemy się zajmować na przyszły sezon. Vest ONE z pełnymi nabojami wazy 1985 gramów, jednak poprzez przełożenie ciężaru systemu z pleców w stronę klatki piersiowej o tym ciężarze po chwili zapominamy. Mamy również duże możliwości redukcji wagi w następnych modelach.
Dostępność w sklepach?
Rozmawiamy z wieloma firmami globalnie, które są zainteresowane naszym produktem. W Polsce Vest ONE dostępny u nas online oraz na razie w zaprzyjaźnionej wypożyczalni 5+ szkoła Gorska Kiry.
Cena kamizelki?
Cena to 739EUR z nabojami na jedno odpalenie oraz 749EUR z nabojami na dwa odpalenia. Dodatkowo w Polsce jest możliwość uzyskania niższej ceny specjalnej.
Cena butli?
Cena samych nabojów na jedno odpalenie to 100zł.

AeroSize Vest ONE

Latanie samolotem np. do Gruzji, Iranu, Rosji?
Przepisy lotnicze IATA dopuszczają transport life vest= kamizelka asekuracyjna z nabojami oraz ich zapasem 1x. Dopuszczenia do transportu nasze cylinderki również mają. Kamizelkę asekuracyjną można przewozić samolotem wraz z nabojami do niej + dodatkowym ich zestawem. Nasz produkt jest tak właśnie klasyfikowany. Dodatkowo jeżeli ktoś się nie chce stresować w samolocie, ponieważ i tak wszystko zależy od pana w mundurze na lotnisku, można zamówić u nas nabojki z transportem do miejsca docelowego i odebrać po przylocie na miejsce na przykład w recepcji w hotelu.
Ile sztuk planujecie wyprodukować na ten sezon?
Kilkaset sztuk w tym sezonie produkujemy, one na bieżąco wyjeżdżają w świat.

AeroSize vest ONE
Czy wojsko / służby ratunkowe są zainteresowane?
Vest ONE to produkt którym zainteresowały się służby ratunkowe. Dwie firmy austriackie heli flugrettung już latają z naszymi kamizelkami na akcje, również służby naziemne znalazły spore zastosowanie kamizelek w wielu momentach prowadzenia akcji. Również wojsko jest zainteresowane.

Dziękuję za wywiad i powodzenia!
Dzięki!


Ja jeszcze nie dostałem swojego egzemplarza, kamizelkę można zamówić w sklepie AEROSIZE: AEROSIZE | VEST ONE – Starter Kit (* na zakup można dostać rabat, ale po więcej informacji odsyłam was do kontaktu z ekipą AEROSIZE [email protected] ), o samym projekcie możecie poczytać tutaj: https://new.aerosize.com/

Jeżeli planujecie kupić Lawinowe ABC, lub coś innego z asortymentu Mammuta, to kod plecakilawinowepl daje rabat 15%* w sklepie https://mmtsklep.pl :). * – kod rabatowy nie łączy się z innymi promocjami.

Przy okazji odsyłam was do:
Jaki detektor lawinowy kupić? Dlaczego nie 1 czy 2 antenowy – opinia Naczelnika TOPR. 

Zestawienie 47 modeli Łopat Lawinowych – waga, rozkładany trzonek
Zestawienie Sond Lawinowych (41 modeli) – waga, średnica, długość po złożeniu.
Polecane szkolenia Lawinowe, Skiturowe.
Gdzie oddać detektor lawinowy do przeglądu / aktualizacji oprogramowania – Pieps, Black Diamond, Mammut Barryvox, Arva, Ortovox, Arva.