Butle inne

Awaria plecaka lawinowego – niedawna lawina spod Kopy Kondrackiej 9.04.2021

14 kwietnia 2021

Dlaczego nikt nie czyta instrukcji obsługi? Dlaczego mało kto, sprawdza swój sprzęt przed sezonem? Nie wiem [Odnoszę się tutaj do ogółu, nie do konkretnego przypadku].

Od razu zaznaczam, że post ten, nie jest od wytykania błędów etc. Takie historie powinny zapobiegać…takim kwiatkom. Dziękuje osobie która zechciała się podzielić zdjęciami i informacjami.

Za opisem z profilu FB Skialpinizm:
9 kwietnia spod Kopy Kondrackiej wyjechała lawina wyzwolona przez skiturowca, żlebem często jeżdżonym, dojechała aż do kamienia. Jeden porwany, wyrzucony na bok, bez obrażeń, plecak odpalony ale nie zadziałał poprawnie.

Udało mi się skontaktować z osobą, która wyjechała żlebem Spod Kopy Kondrackiej, okazało się, że balon nadmuchał się „do środka” plecaka (i porwał plecak). Poprosiłem o zdjęcia plecaka oraz film z ewentualnego drugiego uruchomienia plecaka. Po zobaczeniu filmu, wszystko było dla mnie jasne – niepoprawne zapakowanie balonu (a konkretnie niepoprawne zapięcie zamka w komorze z balonem – ta informacja dotarła już później, od producenta plecaka).
Nic więcej nie ma sensu pisać, czytajcie instrukcje obsługi, zamek w plecaku lawinowym (ten który się pruje przy otwieraniu balona) działa inaczej, musi być poprawnie zapięty. Nie tak jak zwykły zamek. Balon też musi być poskładany w poprawny sposób (każdy plecak ma nadrukowaną instrukcję składania balonu).

Spora część „nie zadziałania” plecaka lawinowego, to właśnie błąd ludzki (nie zapięcie pętli między nogami, nie zapięcie klamry na klatce piersiowej, zbyt późne uruchomienie, złe zapakowanie balona etc), niekoniecznie awaria samego systemu.


Jeżeli planujecie kupić Lawinowe ABC,  plecak lawinowy lub coś innego z asortymentu Mammuta, to kod plecakilawinowepl daje rabat 15%* w sklepie https://mmtsklep.pl


Zamki od komory z balonem są specjalnie „postrzępione” aby ten zamek mógł się swobodnie otworzyć / „rozpruć” wyzwalając balon. Znam przypadek (sprzed paru dobrych lat), gdzie osoba która kupiła plecak, zaniosła do krawcowej aby ta ZASZYŁA te ząbki które się nie zazębiają!

Zdjęcie poglądowe, tak ma być!

Znam też przypadek, gdzieś ktoś niepoprawnie zapakował balon i podczas uruchomienia systemu, balon ROZERWAŁ plecak. Ten balon był później sprzedawany na OLX – wstyd!

Czytajcie instrukcje obsługi detektorów lawinowych, plecaków lawinowych, skontaktujcie się z producentem jeżeli czegoś nie rozumiecie, sprawdzajcie swój sprzęt.

Gdzie oddać detektor lawinowy do przeglądu / aktualizacji oprogramowania – Pieps, Black Diamond, Mammut Barryvox, Arva, Ortovox, Arva.

Zdjęcia lawiniska oraz w.w plecaka (nie podaje modelu, bo to bez różnicy) który brał udział w lawinie spod Kopy Kondrackiej.

Linia lotu z lawiną.

Powyżej linia zjazdu z lawiną.

Głębokość zasypania


Jeżeli planujecie kupić Lawinowe ABC,  plecak lawinowy lub coś innego z asortymentu Mammuta, to kod plecakilawinowepl daje rabat 15%* w sklepie https://mmtsklep.pl 

Jaki detektor lawinowy kupić? Dlaczego nie 1 czy 2 antenowy – opinia Naczelnika TOPR. 

Zestawienie 47 modeli Łopat Lawinowych – waga, rozkładany trzonek
Zestawienie Sond Lawinowych (41 modeli) – waga, średnica, długość po złożeniu.
Polecane szkolenia Lawinowe, Skiturowe.
Gdzie oddać detektor lawinowy do przeglądu / aktualizacji oprogramowania – Pieps, Black Diamond, Mammut Barryvox, Arva, Ortovox, Arva. 

* – Kod rabatowy nie łączy się z innymi promocjami.