Niemal dokładnie miesiąc po tragicznym wypadku lawinowym z Kopy Kondrackiej zarejestrowaliśmy kolejny wypadek, ale tym razem z szczęśliwym zakończeniem.
Jest to tłumaczenie analizy HZS https://rescueservice.sk/?p=7939 z wypadku lawinowego który miał miejsce 14.03 na Skrajnym Solisku [SK].
W wypadku brał udział jeden z najlepszych Skialpinistów, spec od zjazdów ekstremalnych, przewodnik IVBV. MOCNO pokiereszowani dochodzą do siebie w szpitalu.
Jeżeli planujecie kupić Lawinowe ABC, plecak lawinowy lub coś innego z asortymentu Mammuta, to kod plecakilawinowepl daje rabat 15%* w sklepie https://mmtsklep.pl
Grupa trzech doświadczonych (w tym przewodnik IVBV red.) narciarzy (dwóch mężczyzn i jedna kobieta) planowała jazdę na nartach w południowo-wschodnim żlebie Skrajnego Soliska. Wchodząc przez Młynicką Dolinę aby ocenić warunki, decydują się najpierw wejść w żleb i nim podejść, by potem zjechać na nartach. Ponieważ są to tereny bardzo eksponowane, poruszają się pieszo, aby zminimalizować ryzyko zachowując odstępy między sobą. Śnieg jest sypki do kolan, miejscami nawet głębszy, ale bez śladów nawianych desek. Po pokonaniu 200 metrów, czyli w połowie żlebu, wykopują profil śnieżny i wykonują test stabilności pokrywy śnieżnej. Ani profil śniegu, ani test stabilności nie wskazują żadnej podejrzanej warstwy w pokrywie śnieżnej, więc kontynuują podejście. W górnej części rynna łączy się drugą rynną, przechodzą przez żebro i dalej posuwają się w odstępach, tutaj śnieg zmienia się na twardszy.
Po pokonaniu 50 m docierają do miejsca, w którym śnieg zmienia charakter, jest nawiany przez wiatr. Dlatego postanawiają nie iść dalej żlebem, tylko wyjść na grzbiet Skrajnego Soliska.
2021-03-14 Skrajne Solisko, schemat podejścia i tor zejścia lawiny.
Decydują się iść pojedynczo, ale w skrajnych miejscach żlebu, w pobliżu ścian skalnych. Pokrywa śnieżna nie wytrzymuje dodatkowego obciążenia co wyzwala lawinę deskową, która ciągnie wszystkie trzy osoby z powrotem do Doliny Młynickiej.
2021-03-15 Tatry Wysokie, Skrajne Solisko, ilustracja obrywu
Tor zejścia lawiny przecina kilka progów skalnych i lodowych, prowadzi w ekstremalnie stromym terenie, przewyższenie od miejsca obrywu do miejsca zatrzymania lawiny sięga 350 metrów. Po zatrzymaniu lawiny, śnieg rozprowadzony został na wielki stożek, co było kluczowe dla przeżycia osób porwanych przez śnieg, wszystkie trzy osoby doznały obrażeń z czego dwie ciężkich. Szukanie, wykopywanie i udzielenie pierwszej pomocy w takim stanie, szczególnie bez wyposażenia które ściągnęła i rozrzuciła lawina, było skomplikowane.
Najmniej poszkodowana osoba zachowuje zimną krew, wizualnie lokalizuje pozostałe dwie osoby i kontaktuje się z nimi. Zjazd z lawiną uszkodził jej telefon komórkowy i zerwał plecak, czołga się do najbliższej osoby z plecakiem, wyciąga telefon komórkowy i kontaktuje się z operatorem za pomocą połączenia alarmowego. Następnie wyciąga apteczkę z folią termoizolacyjną i udziela pierwszej pomocy drugiej osobie i nadal komunikuje się z trzecią osobą. Procedura ta przyspieszyła akcję ratunkową i znacznie zwiększyła szanse na przeżycie całej trójki. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala drogą powietrzną, jedna lądem. Możemy mówić o wielkim szczęściu w nieszczęściu, gdyż wszystkie trzy osoby przeżyły lawinę, spadli BARDZO stromym i wyjątkowo eksponowanym terenie.
fot. https://www.facebook.com/hzs.sk/
fot. https://www.facebook.com/hzs.sk/
fot. https://www.facebook.com/hzs.sk/
fot. https://www.facebook.com/hzs.sk/
foto: Oliver Žiška
foto: Oliver Žiška
foto: Oliver Žiška
foto: Oliver Žiška
15 marca 2021 r. Pracownicy Centrum Lawinowego Górskiego Pogotowia Ratunkowego dokumentowali wypadek lawinowy.
- Długość toru lawiny: 450m.
- Wysokość miejsca pęknięcia warstwy śniegu: 2000 m n.p.m.
- Różnica wzniesień: 350m,
- Szerokość obrywu 19m,
- Grubość obrywu: 20cm do 70cm,
- Kąt nachylenia: 38 – 43 °.
- Długość lawiniska: 80m,
- Szerokość lawiniska/czoła: 25 do 30m,
- Wysokość czoła lawiny 30cm
Profil:
Profil śniegu w miejscu oderwania deski wykazał śnieg (ziarno/formę kaszy red.) nawiany na twardej firnowej warstwie starego, zamarzniętego „śniegu saharyjskiego”(czyli tego z okresu jak nawiało piasek).
W miejscu oderwania, pod wpływem słońca , śnieg nabrał wilgoci, dlatego testy stabilności śniegu nie pokazały zagrożenia. Ale 70 metrów wyżej, gdzie śnieg zachował jeszcze charakterystykę z dnia wypadku, była sytuacja zupełnie inna. Śnieg wykazywał tu brak stabilności pokrywy śnieżnej.
W tych miejscach dnia 15.03 uwolniła się kolejna lawina, na szczęście bez wypadku.
W dniu 14.03 został ogłoszony umiarowany stopień zagrożenia dla Tatr Wysokich – na stokach północnych, północno wschodnich, wschodnich, oraz południowo wschodnich.
W przypadku umiarkowanego zagrożenia lawinowego, wywołanie lawiny może nastąpić przy sporym obciążeniu śniegu (np. piesze podejście) oraz na stromych stokach ponad 30stopni wspomnianych w biuletynie lawinowym (wystawy wschodniej, południowo wschodniej). Pomimo dużego doświadczenia w zimowym ekstramalnym terenie i próbie wyeliminowania ryzyka (kontrola terenu, odstępy, test podczas podejścia) grupie nie udało się uniknąć wypadku, który na szczęście zakończył się urazami ale bez ofiar śmeirtelnych.
Generalnie sytuacja w górach Słowacji jest pod wpływem silnego wiatru, który formuje deski śnieżne, wyjątkowo łatwe do destabilizacji i niebezpieczne. Po wietrznych dniach sytuacja może być bardzo zdradziecka.
Za pomoc w tlumaczeniu dziękuję Michałowi wertykalnie.eu / https://szkoleniagorskie.pl oraz Karolinie.
Jeżeli planujecie kupić Lawinowe ABC, plecak lawinowy lub coś innego z asortymentu Mammuta, to kod plecakilawinowepl daje rabat 15%* w sklepie https://mmtsklep.pl
Jaki detektor lawinowy kupić? Dlaczego nie 1 czy 2 antenowy – opinia Naczelnika TOPR.
Zestawienie 47 modeli Łopat Lawinowych – waga, rozkładany trzonek
Zestawienie Sond Lawinowych (41 modeli) – waga, średnica, długość po złożeniu.
Polecane szkolenia Lawinowe, Skiturowe.
Gdzie oddać detektor lawinowy do przeglądu / aktualizacji oprogramowania – Pieps, Black Diamond, Mammut Barryvox, Arva, Ortovox, Arva.
* – Kod rabatowy nie łączy się z innymi promocjami.