BCA Tracker 2
Detektory Sondy Lopaty

BCA Tracker 2, problem z nadawaniem, aktualizacja oprogramowania (wkrótce).

4 marca 2020

BCA Tracker 2 zmienia swój sygnał okresowy (Period) [Wikipedia] po 12 godzinach w trybie nadawania (Send). [Jest to już stary detektor, sugeruję już go nie kupować, został wycofany ze sprzedaży].

[AKTUALIZACJA 29.06.2020] Pojawiła się nowa wersja oprogramowania, więcej tutaj: BCA Tracker 2 – wyczekiwana aktualizacja oprogramowania.

Nasze niedawne odkrycie [6.01.2020] z BCA Tracker 2 wygląda następująco –  BCA Tracker 2 zmienia swój sygnał okresowy po 12 godzinach w trybie nadawania, co powoduje że Pieps MICRO BT, Pieps PRO BT, Barryvox S – pokazują błąd przy Pro / Advanced Group Check, nie pokazują błędu przy normalnym Group Check. Dodatkowo, Barryvox S ma problem ze znalezieniem BCA Tracker 2 (po chwili znajduje).

W instrukcji obsługi jest informacja, że BCA Tracker 2 po 12 godzinach nadawania, dźwiękiem informuje o tym, że jest włączony od 12 godzin (jest o tym drobna wzmianka w instrukcji obsługi), BCA dodatkowo zaimplementowało zmianę sygnału okresowego w celu oszczędzania baterii – co powoduje że sygnał ten wykracza poza normę ETSI.

W dużym skrócie, jest to problem BCA Tracker 2, a nie detektorów szukających – sprawdzonych zostało około 6-8 sztuk BCA Tracker 2 z różnych dystrybucji (USA, Europa).
Cała sytuacja może znacząco utrudnić szukanie osoby, która została zasypana z detektorem BCA Tracker 2.

Oczywiście skontaktowałem się BCA USA podsyłając wszystkie wyniki i materiały.  Kilka dni później wysłałem też do siedziby głównej testowany egzemplarz detektora.

Aktualizacja 03.03.2020:

Skontaktował się z nami Bruce Edgerly (Co-founder / Vice President at Backcountry Access, Inc.)

BCA pracuje nad aktualizacją oprogramowania, nowe oprogramowanie ma pojawić się w przeciągu 2 tygodni. 

Przypominam że detektor BCA Tracker 2 został wycofany z oficjalnej sprzedaży w lutym 2020.

Jaki detektor lawinowy kupić? Dlaczego nie 1 czy 2 antenowy – opinia Naczelnika TOPR.

Detektory Lawinowe

Przeprowadzone testy:


Do testu zostały użyte:
Barryvox S (najnowsze oprogramowanie)
Pieps MICRO BT (najnowsze oprogramowanie)
Pieps PRO BT (najnowsze oprogramowanie)
Dwa urządzenia  BCA Tracker 2 (najnowsze oprogramowanie 04).

Włączyłem BCA Tracker 2 na 12 godzin (nadawanie). Po 12 godzinach Tracker 2 dźwiękiem informuje o tym, że pracuje od 12 godzin w trybie nadawania (jest o tym drobna wzmianka w instrukcji obsługi), BCA dodatkowo zaimplementowało zmianę sygnału okresowego w celu oszczędzania baterii.
W momencie gdy Tracker 2 zaczyna emitować dźwięk (informujący o pracy od 12 godzin) zmienia się Sygnał Okresowy nadawania z ~889ms na 1315ms co wykracza poza normę ETSI która wynosi 700ms – 1300ms dla detektorów lawinowych.

Oba Piepsy oraz Barryvox S pokazały błąd przy sprawdzaniu Pro Check / Advanced Check. Barryvox S ma problem ze znalezieniem (po chwili znajduje) Trackera 2 włączonego ponad 12 godzin w trybie nadawania. Przy wykonaniu normalnego Group Checka (Piepsami oraz Barryvoxem S) na pracującym ponad 12 godzin BCA Tracker 2, nie pojawia się żadna informacja czy też błąd – wszystko wskazuje OK.

Testy wykonałem na dwóch Tracker 2 – z takim samym rezultatem (sygnał okresowy poza normą).

Nagranie na którym widać jak BCA Tracker 2 który pracuje od 12 godzin w trybie nadawania, moment w którym zaczyna wydawać dźwięk o pracy detektora od 12 godzin. Przez co zmienia się Sygnał Okresowy nadawany przez detektor.
(Opisy na nagraniach są w jęz. angielskim).

Tutaj zrobiłem cały test przy użyciu Barryvox S, Pieps Micro BT oraz Pieps PRO BT.

Plecaki Lawinowe


Poprosiłem Steve z https://beaconreviews.com o wykonanie podobnych testów. BCA Tracker 2 – taki sam rezultat jak u mnie (sygnał okresowy poza normą),  na BCA Tracker 3 – po 12h działania Sygnał Okresowy zmienia się z 852ms na 1148ms (czyli w normie).

Dodatkowo poinformowałem Mammut Barryvox Europa, oraz Pieps Europa. Wyniki ich testów:

Odpowiedź Mammut Barryvox:

We run some short experiment in Lab with four T2  devices to verify your findings. The outcome:

  1. We measured the four T2 @+20°C with fresh batteries as well as after 12h of operation
   -> yes we also see the behavior that the T2 devices changes period length from approx. 850-950 ms up to 1317-1322 ms
   Remark: a period length from 1300 ms is upper range of for Avalanche Transceivers since 1984)
  2. We run two measurement sequences: a) with an Laboratory measuring instrument (PicoScope; @+20°C) and b) with the Barryvox S Pro Check (Firmware R3.2)

> the conclusion is that the measurement result from the Barryvox S Pro Check @+20°C varies with +/- 3 ms in comparison with the result from the PicoScope @+20°C

BCA Tracker 2 z nowymi bateriami przed upływem 12 godzin w trybie nadawania.

BCA Tracker 2 lost period

BCA Tracker 2 ponad 12 godzin w trybie nadawania.

BCA Tracker 2 lost period

Odpowiedź PIEPS Austria:

Thanks Lukasz!

I just have made some measurements of the Tracker. I can confirm your observation that it changes the period length after a specific amount of time.

In my case from 932ms which is in the norm to 1317ms which is outside the norm!

Our standpoint is clear:

 • The PIEPS group check function measures the period and pulse very accurate. There is no issue on our products.
 • Pieps strongly declines, changing the period length close or above the border of EN 300 718  with the aim of saving power but risking wrong signal characteristics.